Početna strana > Hronika > Rast cena pšenice širom sveta
Hronika

Rast cena pšenice širom sveta

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. avgust 2010.

Rusija, jedna od najvećih svetskih izvoznica pšenice, pogođena je najvišim temperaturama u poslednjih 100 godina. Talas vrućina, koji je prouzrokovao velike suše i požare, uništio je petinu useva pšenice u zemlji i preti da nanese još veću štetu. Analitičari predviđaju da će duga suša dovesti do povećanja cena hleba širom sveta.

Nepodnošljiva vrućina i smog nisu samo povod za zabrinutost u pogledu zdravstvene situacije u Moskvi. Visoke temperature mogle bi da dovedu i do povećanja cena hleba širom sveta. Rusija, treća po veličini izvoznica pšenice, procenjuje da su velike suše i požari već uništili više od 20 odsto useva te žitarice.

Ruski premijer Vladimir Putin je prošle nedelje uveo zabranu izvoza žitarica do kraja godine, kako bi sprečio povećanje cena hrane. Dmitrij Rilko je analitičar u Institutu za poljoprivredne studije u Moskvi.

"To će dovesti, što se već događa, do veoma značajnog rasta cene brašna i nakon određenog vremena do porasta cene hleba.”

Veliki izvoznici pšenice, poput Australije i Kanade, među zemljama su koje su najviše profitirale od nestašica. U Sjedinjenim Državama, cene pšenice skočile su proteklih nedelja za više od 70 odsto. Analitičar tržišta Alen Nakmen međutim smatra da su cene i dalje niže od rekordnih.

"Ukoliko sagledate celokupnu situaciju, videćete da je rekordna cena pšenice 2008. bila 14 dolara za bušel, dok sada još nije dostigla ni osam dolara.”

S obzirom na to da se ne nazire kraj najgorim vrućinama od kad se u Rusiji vrše merenja, Dmitrij Rilko veruje da su dugoročni izgledi za zimske i prolećnje useve sumorni.

"Ukoliko ne bude padala kiša, neće biti zimske setve. Biće odložena do proleća, ali će područja, na kojima se tradicionalno seju zimski, imati tehničkih poteškoća prilikom setve prolećnjih useva.”

Agencija Ujedinjenih nacija za hranu upozorava da će se zalihe pšenice naredne godine verovatno smanjiti, zbog loše žetve u drugim zemljama.

Analitičari ocenjuju da će najteže pogođeni biti Bliski istok, Afrika i deo Azije, gde vlada subvencioniše cene hrane.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner